Vklady občanů a firem jsou u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen se sídlem v tuzemsku automaticky pojištěné u Garančního systému finančního trhu, a to do výše ekvivalentu 100 tisíc euro na jednoho vkladatele. Zmíněné finanční instituce povinně přispívají do Fondu pojištění vkladů.
V případě, že finanční instituce oznámí České národní bance neschopnost dostát svým závazkům, Garanční systém finančního trhu zahájí do sedmi dnů výplatu náhrady vkladů prostřednictvím jiné finanční instituce, nejčastěji jiné banky, se kterou má Garanční systém smlouvu.
V případě fyzických osob jsou pojištěny jejich finanční prostředky, které mají uložené na běžných, spořicích, termínovaných a vkladových účtech a vkladových knížkách. Pojištění se naopak nevztahuje na investiční produkty, členské vklady u družstevních záložen, penzijní spoření, životní pojištění nebo například doplňkové penzijní spoření. Mezi pojištěné produkty nepatří ani předplacené karty, které nejsou vydávány ke konkrétnímu účtu.
Existují i případy, kdy může vkladatel Garanční fond požádat o zvýšenou výplatu nad rámec základní. Až 200 tisíc euro mohou ze svých vkladů získat zpět lidé, kteří měli na svých účtech prostředky pocházející nejčastěji z prodeje nemovitosti, dědictví nebo například pojistného plnění.
Je vždy proto nezbytné sledovat aktuální informace Garančního systému, který na svých webových stránkách uveřejňuje podrobné podmínky.